Neetika v podnikaní

Autor: Oldřich Kovář | 17.12.2011 o 22:03 | (upravené 17.12.2011 o 22:38) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  2052x

Dráždia ma firmy, ktoré zneužívajú neskúsenosť študentov a dobrú vieru dôchodcov. Počas môjho štúdia na vysokej škole som cez prázdniny pracoval pre Ivana Šimka, ktorý v tom čas vlastnil spoločnosť Jumis Consulting, s.r.o. Dohodli sme sa čo mám urobiť. Bez objednávky, zmluvy, len na chlapské slovo. Prácu som dokončil k spokojnosti Ivana a ten mi vyplatil príslušnú odmenu. Papierovo sme to doriešili na Dohodu o vykonaní práce. Čistá práca a férové jednanie. Písal sa rok 1996. Od Ivana som sa naučil, že je potrebné podporovať študentov počas ich štúdia.

Hrubo ma, ale irituje prístup firmy Prestom Partners, s.r.o. (http://www.prestom.sk/).

Mal som možnosť vypočuť si príbeh mladého študenta, ktorý študuje vo Viedni Technickú univerzitu, obor informatika a popri škole, poskytuje softvérovú a hardvérovú podporu firmám. Prácu vykonal a nedostal zaplatené. Áno v tej dobe poskytoval svoju službu na dobré slovo, bez záväznej objednávky a zmluvy. Rozbiehal business, potreboval sa dostať ku klientele a vo veku 20 rokov, nemyslel na to, že poskytovateľ profesionálnych služieb, by mal srdce na to aby mu dal prvú neplatičskú lekciu.

Bohužiaľ s touto firmou dlhodobo spolupracoval aj môj blízky rodinný príslušník. Rodinný príslušník je dôchodkyňa a snaží sa uplatniť ešte svoje bohaté skúsenosti v oblasti účtovníctva a daní. Pri odchode z firmy Prestom Partners aj napriek vykonanej práci a korektne odovzdanej agende, posledná faktúra nebola uhradená dodnes a je to už viac ako 6 mesiacov.  

V obidvoch prípadoch, podľa informácii poškodených práca bola kvalitne a načas, ale nezaplatená. Je smutné, že na to doplatil mladý študent a pracujúca dôchodkyňa.

Študenta aj dôchodkyňu poznám osobne. Sú to seriózni ľudia a pracanti. V obidvoch prípadoch sa jednalo o sumu cca. EUR 1.000. Toto nie je o peniazoch, ale o neetickom prístupe v podnikaní ku skupine ľudí, ktorí sú ľahko zraniteľní.

Moje odporúčanie v spolupráci s touto profesionálnou firmou je: „Vyžiadajte si zálohu na vykonanie svojich prác, lebo sa Vám môže stať že prídete o svoje peniažky.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?