Pozor na systém parkovania na budapeštianskych letiskách

Autor: Oldřich Kovář | 29.8.2012 o 10:23 | (upravené 29.8.2012 o 21:29) Karma článku: 10,90 | Prečítané:  5965x

Krajinu ktorá má ekonomické problémy spoznáte podľa toho, že na každom rohu sa Vás každý pokúša odierať o peniaze. Mnohokrát úspešne. Na letisku v Budapešti na Terminále 2 to dotiahli do dokonalosti.

Keď prichádzate na budapeštianske letisko a autom chcete zaparkovať, vysadiť pasažiera a okamžite odísť, nevyhnete sa poplatku za parkovanie. Toto je prvé letisko, kde som takýto systém videl. Reč ani nie je o parkovaní, ale len o zastavení, vystúpení pasažierov z auta a vyložení si batožiny. Potom auto okamžite odchádza.

Kolegovia z Budapešti to vymysleli dobre. Na parkovisko vchádzate cez príjazdovú rampu, kde dostanete kartičku s časom vstupu do zóny pre vyloženie pasažierov. Na tabuly je napísané že od 0 do 30 minút budete platiť od 2 000 HUF do 3 000 HUF. Tým že neviem po maďarsky, tak poznámku ak stihnete odísť do 5 minút cez rampu pri výjazde z parkoviska tak je parkovná sadzba nula, som nezaregistroval.

Túto poznámku zjavne prehliadali aj šoféri, lebo pri bankomate stáli všetci šoféri, ktorí tesne pred nami priviezli a vyložili pasažierov. Samozrejme aj ja som chcel zaplatiť parkovné. V rade som stál približne 3 minúty. Problém bol, že parkovné je možné zaplatiť len v maďarských forintoch (ďalej len forinty). Platba kartou nebola možná, čo je napríklad vo Viedni štandardné riešenie za platenie parkovného. Zahraničný šoféri predo mnou zistili, že nemajú potrebnú hotovosť vo forintoch a museli si ju ísť vybrať do bankomatu alebo zmeniť do zmenárne.

Rad sa následne tvoril pred bankomatom,  zmenárňou a potom opäť pred jediným automatom na platenie parkovného. Tých 5 minút za voľné parkovanie, jednoducho nebolo možné stihnúť. Taká banalita ako zaplatenie parkovného mi zabrala 15 minút.

Tým že som nemal pri sebe forinty, bol som nútený vybrať z bankomatu hotovosť 5 000 HUF. Bankomat my oznámil, že ma zinkasuje poplatok za výber 2 EUR a zároveň mi ponúkol možnosť či akceptujem bankou stanovený kurz 255 HUF za 1 EUR, ktorý bol v tom dni o 10 % nižší ako stred kurzu uvádzaného Národnou bankou Slovenska. Na výber som moc možností nemal, lebo som v priestoroch letiska našiel len jeden bankomat. Tak som zaplatil.

Ak máte cestu na budapeštianske letiská zoberte so sebou forinty v hotovosti, aby Vás na mieste neošklbali o čas, poplatky za výber z bankomatu a neznechutili nevýhodným výmenným kurzom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?