Ak kradneš a prichytia ťa, polejú ťa benzínom a verejne upália

Autor: Oldřich Kovář | 10.9.2011 o 16:43 | (upravené 10.9.2011 o 22:33) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  3306x

Počas pobytu v Riu som sa zúčastnil “poznávacej túry“ v najväčšej favele Južnej Ameriky Rocinha. O živote vo favele som mal len informácie, že je to extrémne nebezpečné miesto, ktorému sa treba vyhnúť na potulkách Brazíliou. Favela je chatrčová dedina postavená bez povolenia a na cudzom pozemku.

V hosteli ma upútala reklama na túru do favely, ktoré organizuje program www.bealocal.com.

Poplatok za túru je cca. EUR 30. Myslel som si, že je to forma výpalného pre drogový gang pre vstup do favely.

Vo favele Rocinha žije približne 200.000 obyvateľov. Favela je nebezpečné miesto z dôvodu operovanie drogového gangu v počte cca. 600. 99 % obyvateľov  predstavuje najchudobnejšia, ale pracujúca vrstva Ria.

Počas túry sme natrafili na dvoch členov gangu, ktorí mali automatické pušky AK47 (vysvetlené sprievodcom). Ak si ich odfotíte a máte šťastie, tak Vás slušne požiadajú o fotoaparát, prezrú Vám všetky fotky a vymažú tie konkrétne s nimi. Ak nie, prídete o fotoaparát. Som rád, že nás na to sprievodca upozornil, lebo už som ho mal v hľadáčikuJ.

Sprievodca nám sprostredkoval niekoľko zákonitostí favely Rocinha. Spolupráca s políciou a  donášanie na drogový gang sa rovná trestu smrti. Vo favele sa nekradne. Prichyteného zlodeja drogový gang poleje benzínom a verejne upáli.

Miesto, kde sa drogoví díleri zbavujú “nepohodlných“, nazývajú miestni  “Mikrovlnka“. Sprievodca ironickým humorom vysvetlil, že tam človeka rozkrájajú na malé kúsky a nechajú ho zožrať psami.

Nikto už ani nemukol a blbo sa nepýtal, ako sa žije vo favele...

Mne sa páčil spôsob prístupu ako integrovať obyvateľov favely do “normálneho” života v Riu. Prvé, čo si obyvatelia Ria uvedomujú a akceptujú, že ľudia vo favelach žijú a nechcú to nasilu meniť. Gro ľudi predstavujú pracujúci s nízkou mzdou, čoho príčinou je nízka kvalifikácia, prípadne žiadne vzdelanie. Ale bez nich by Rio nemohlo existovať.

Organizácia www.bealocal.com sa snaží poskytnúť vzdelanie deťom, aby si mohli nájsť lepšie miesto na život mimo favely.  Počas túry sme navštívili dve škôlky, ktoré vzdelávajú deti vo favele a sú podporované programom www.bealocal.com.

Pekný spôsob ako podporiť lepší vzhľad domov, bola iniciatíva ktorá zrekonštruovala a pekne natrela niekoľko domov. Mnohí obyvatelia favely nasledovali tento vzor. Síce vymaľovali len priečelie domu, na ktoré sa dívajú pri vstupe do domu, a zvyšné štyri steny musia počkať J. Ale aj to je pokrok.

Prikladám pár fotiek, aby ste si urobili predstavu o živote vo favele.

Pohľad na fávelu Rocinha z vrchu

Rocinha 2

Rocinha 3

No comment

Ako to vyzeralo na začiatku

Miestny obchod

Local music

Kabeláž

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?