Neetika v podnikaní

Autor: Oldřich Kovář | 17.12.2011 o 22:03 | (upravené 17.12.2011 o 22:38) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  2080x

Dráždia ma firmy, ktoré zneužívajú neskúsenosť študentov a dobrú vieru dôchodcov. Počas môjho štúdia na vysokej škole som cez prázdniny pracoval pre Ivana Šimka, ktorý v tom čas vlastnil spoločnosť Jumis Consulting, s.r.o. Dohodli sme sa čo mám urobiť. Bez objednávky, zmluvy, len na chlapské slovo. Prácu som dokončil k spokojnosti Ivana a ten mi vyplatil príslušnú odmenu. Papierovo sme to doriešili na Dohodu o vykonaní práce. Čistá práca a férové jednanie. Písal sa rok 1996. Od Ivana som sa naučil, že je potrebné podporovať študentov počas ich štúdia.

Hrubo ma, ale irituje prístup firmy Prestom Partners, s.r.o. (http://www.prestom.sk/).

Mal som možnosť vypočuť si príbeh mladého študenta, ktorý študuje vo Viedni Technickú univerzitu, obor informatika a popri škole, poskytuje softvérovú a hardvérovú podporu firmám. Prácu vykonal a nedostal zaplatené. Áno v tej dobe poskytoval svoju službu na dobré slovo, bez záväznej objednávky a zmluvy. Rozbiehal business, potreboval sa dostať ku klientele a vo veku 20 rokov, nemyslel na to, že poskytovateľ profesionálnych služieb, by mal srdce na to aby mu dal prvú neplatičskú lekciu.

Bohužiaľ s touto firmou dlhodobo spolupracoval aj môj blízky rodinný príslušník. Rodinný príslušník je dôchodkyňa a snaží sa uplatniť ešte svoje bohaté skúsenosti v oblasti účtovníctva a daní. Pri odchode z firmy Prestom Partners aj napriek vykonanej práci a korektne odovzdanej agende, posledná faktúra nebola uhradená dodnes a je to už viac ako 6 mesiacov.  

V obidvoch prípadoch, podľa informácii poškodených práca bola kvalitne a načas, ale nezaplatená. Je smutné, že na to doplatil mladý študent a pracujúca dôchodkyňa.

Študenta aj dôchodkyňu poznám osobne. Sú to seriózni ľudia a pracanti. V obidvoch prípadoch sa jednalo o sumu cca. EUR 1.000. Toto nie je o peniazoch, ale o neetickom prístupe v podnikaní ku skupine ľudí, ktorí sú ľahko zraniteľní.

Moje odporúčanie v spolupráci s touto profesionálnou firmou je: „Vyžiadajte si zálohu na vykonanie svojich prác, lebo sa Vám môže stať že prídete o svoje peniažky.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?