Žeby nás opäť okradli o EUR 30 miliónov

Autor: Oldřich Kovář | 28.2.2012 o 15:56 | (upravené 29.2.2012 o 9:44) Karma článku: 16,18 | Prečítané:  4667x

Dnešný poslanecký prieskum na Daňovom riaditeľstve odhalil cenu nového Informačnému systému daňovej správy (ďalej systém). Cena za nefunkčný systém k dnešnému dátumu je EUR 30 miliónov. Včera v televíznych novinách na Markíze (27.2.2012) to bolo ešte len EUR 18 miliónov. Včera som sa zúčastnil podujatia Zimná škola forenzného účtovníctva, organizovaného Ekonomickou Univerzitou, fakultou Hospodárskej informatiky. Témou bolo: Forenzné účtovníctvo a forenzný audit verzus ekonomická kriminalita. www.zimnaskola.sk Rečník pán Ing. Ján Lalka zo spoločnosti Surveilligence s.r.o., predstavil niekoľko podvodných schém, ktorými páchatelia ekonomickej kriminality spôsobujú spoločnostiam škody. Podvodná schéma o ktorej sme včera hovorili, verne kopíruje implementáciu systému. Načrtol som moju fikciu.

Schéma podvodu z prednášky:

Krok 1: Osoba pripraví projekt pre subjekt v štátnej správe, ktorý už na začiatku vie, že nebude funkčný a nikdy sa nedostane do fáze realizácie.

Krok 2: Osoba má svoje kontakty a páky, aby sa dostala do výberového konania a zvíťazila. Pred fázou ostrého spustenia projektu, sú už uhradené prostriedky na vývoj systému, právnikov, konzultácie, provízie, služby, nákup hardvéru  atď. za účelom sprevádzkovania systému. Osoba predstiera úprimnú snahu, že chce a má záujem projekt dokončiť.

Krok 3: V určitom momente dôjde k verejnej diskusii o účelnosti a zmysle daného projektu. Osoba sama môže podnietiť verejnú diskusiu, prípadne zaplatí negatívnu reklamu v médiach, aby bol vyvíjaný tlak na zastavenie projektu. Ako som hovoril na začiatku, cieľ je zastaviť projekt a nedostať ho do fáze realizácie. Tlak verejnosti a médií bude pôsobiť na čestných predstaviteľov štátnej správy, ktorí nakoniec tento projekt zastavia. Osoba si splnila cieľ.

Krok 4: Projekt bol zastavený a finančné prostriedky minuté. O náhradu sa môže subjekt štátnej správy pokúšať, ale osoba bude mať na vrch pred súdom, lebo sa bude obhajovať, že urobila všetko preto aby projekt dokončila a verejnosť zatlačila na predstaviteľov štátnej správy, aby bol projekt ukončený. Ako to u nás býva zvykom, zmluva o projekte bude obsahovať pokutu alebo penále, ak bude projekt omeškaný alebo zastavený z dôvodov, ktoré vzniknú na strane štátnej správy.

Čo sa zatiaľ udialo na Slovensku?

Máme firmu Novitech Tax s.r.o., ktorá sa venuje vývoju Informačného systému daňovej správy (APV DIS) od roku 1994. Aby ste si urobili predstavu, že sa nejedná o jednoduché IT riešenie, priložil som krátky popis systému.

Informačný systém daňovej správy (APV DIS): Slúži pre viac ako 5000 používateľov na celom Slovensku. Je to integrovaný viacúrovňový komplexný informačný systém zabezpečujúci výkon daňovej správy od evidencie prijatých daňových priznaní a z nich vyplývajúcich povinností cez komplexné spracovanie daňových príjmov a nedoplatkov až po kontrolnú činnosť a služby pri výkone daňového exekučného práva. Funkčne a dátovo prepája všetky svoje systémy - daňový, administratívny a ekonomický. Poskytuje možnosti elektronickej komunikácie s okolím, predovšetkým s Ministerstvom financií SR, Štátnou pokladnicou SR, Slovenskou poštou, Obchodným registrom, živnostenskými úradmi a jednotnými kontaktnými miestami. Takisto podporuje komunikáciu s ostatnými systémami Daňového riaditeľstva SR ako je napr. dátový sklad a informačný systém pre daňových kontrolórov. APV DIS (od roku 2012 IS RDS - Informačný Systém po Reforme Daňovej Správy) neustále aktualizujeme v súlade s legislatívou SR, požiadavkami používateľov ako aj v súlade s rozvojovými projektmi.

Konateľ firmy Novitech Tax s.r.o. tvrdil v televíznych novinách na Markíze (27.2.2012), že má v súčasnosti pripravené funkčné riešenie a čaká na pokyn, kedy ho môže spustiť. Nemám dôvod mu neveriť s jeho 18 ročnými skúsenosťami.

Zdroj Pravda: Vývoj nového systému KONS má na starosti spoločnosť IBM a pomocou zmluvných dodatkov, teda bez verejnej súťaže, sa na jeho tvorbe podieľajú aj firmy Bank Pro Soft a Dimano. Podľa výpisu z obchodného registra v dozornej rade Dimana sedel v rokoch 1998 až 2002 bývalý riaditeľ daňového úradu Miroslav Mikulčík.

Vo firme Bank Pro Soft sedia ľudia, pán Ing. Peter Slobodník, Ing. Pavol Seres, Ing. Pavol Bluska, ktorí boli členmi predstavenstva spoločnosti Bank Pro Team a.s., kde zanechali dlh vo výške EUR 962 624 na daňových nedoplatkoch.

Dnes sú spoločníci vo firme BANK PRO SOFT s.r.o.  a pán Ing. Peter Slobodník je zároveň konateľom spoločnosti. Čiže ľudia, ktorí sa podieľali na tvorbe daňového dlhu skoro EUR 1 milión nám programujú a implementujú daňový informačný systém.  V súkromnej spoločnosti by títo páni boli na čiernej listine, s ktorými sa nebude obchodovať.

Keď to zhrniem. Osoby sa cez dôveryhodného partnera IBM, dostali k projektu prípravy Informačnému systému daňovej správy. Podľa podvodnej schémy sa nachádzame v kroku 3, kedy prúdi masívna kampaň a tlak, na doladenie systému. Z vyhlásení v médiách jednotlivých zainteresovaných, je zrejmé že systém nie je dopracovaný a funkčný. Opakujem, osobám v schéme nikdy nešlo o to, aby bol systém funkčný. Ide o to aby bol projekt zastavený. Na scéne sú už tí dobrí. Pani Machová a tím. Pani Machová už pripustila, že jednou z reálnych alternatív je návrat k overenému systému od firmy Novitech Tax.

Nasleduje podľa mňa logický krok číslo 4, kde sa vrátime k riešeniu od firmy Novitech Tax. Toto rozhodnutie bude prijaté tesne pred voľbami, s odôvodnením, aby sa stihli zadministrovať daňové priznania za rok 2011 k 31.3.2012.

Každý si urobí názor, ako naspäť získame EUR 30 miliónov. Vina určite nepadne na IBM. Tí ju prenesú na subdodávateľov. Ak pokuta bude likvidačná pre subdodávateľa, položí svoju malú „eseročku", a pokračuje v podnikaní pod inou hlavičkou.

Ešte nás čakajú pokuty a navýšenie ceny od Novitechu Tax, za prerušenie implementácie a expresnú inštaláciu systému, plus zmluvná pokuta za zastavenie projektu so spoločnosťou IBM.

A to som bol len prednáške o schémach podvodov....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?