Mikimouse business Ministerstva hospodárstva

Autor: Oldřich Kovář | 28.7.2012 o 9:26 | (upravené 28.7.2012 o 9:55) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  676x

Ako sa na Slovensku kradne potichu, pomaly, zákerne a legálne. Môj ranný postreh k zmluve medzi Ministerstvo hospodárstva SR a Wood & Company, a.s. (ďalej WC) v zmluvnej hodnote 11 280 €.  Z pohľadu podvodov sú najproblematickejšie zmluvy nehmotného charakteru.

Jedná sa hlavne o poradenské a konzultačné služby. Predmetom tejto zmluvy je záväzok poskytovatela poskytovat pre objednávatela finančné a právne poradenstvo v súvislosti s možnou zmenou vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V, ktorá vlastní 49% akcií spolocnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (dalej len „SPP“).A tu vidím problem medzi veľkosťou transakcie a požadovanou odmenou za poradenské služby. Paradoxne táto odmena je príliš ultra malá na typ mega transakcie ku ktorej má byť právne poradenstvo poskytnuté. Zmluva bola uzavretá 27.05.2012 a zverejnená v centrálnom registri 27.7.2012.

 

 

Z pohľadu interného audítora vidím nasledovné problematické oblasti zmluvy.

 

Podrobná cenová špecifikácia v prílohe č. 1 ja stanovená fixne za dodaný druh služby. Renomované audítorské a právne firmy, Vám takúto zákazku nikdy neocenia fixnou sadzbou, lebo nevedia koľko času vopred vynaložia na posúdenie transakcie. Ich sadzby sú odvodené od času, ktorý strávia na projekte.

Nedávno som pracoval na Due Dilligence projekte a vyberali sme právnika na poradenstvo k tejto transakcii. Sadzba dobrého právnika na hodinu, už aj na Slovensku sa pohybuje od 200 € vyššie. To znamená, že podľa ceny firmy WC a sadzby za hodinu poradenstva 200 €, by ich právnik strávil 56 hodín na  ekonomické a právne posúdenie transakcie (zmeny vlastníckej štruktúry spolocnosti Slovak Gas Holding B.V.) z pohladu Slovenskej republiky – Ministerstva hospodárstva SR, ktoré zabezpecuje výkon akcionárskych práv za Fond národného majetku SR ako 51% akcionára SPP, a.s.,

 

Prosím zamyslite sa nad touto vetou. Toto poradenstvo za 11 280 €, sa týka 6 najväčšieho podniku Slovenska s tržbami 2,5 mld. €.   

 

Pre Vašu predstavu podobné renomované právne a transakčné poradenstvo by stálo min. 500 000 € v tejto prvej posudzovacej fáze, aby dostatočne právnik a audítor posúdili jej dopady.

 

Táto zmluva má ďalší problém. Vôbec nepočíta s tým že spoločnosť WC by mala vycestovať do Holandska do mesta Zoetermeer, kde sa nachádza Slovak Gas Holding B.V. Ako chce  WC dôsledne naštudovať a posúdiť jednotlivé dokumenty z právneho a účtovného hladiska holandského práva zo Slovenska?

Len cestovná náklady na letenky, ubytovanie, diéty a prepravu by som odhadoval na jeden týždeň v výške min 2 000 €. O cestovných náhradách sa v zmluve nehovorí.

Urobte si názor sami.

 

Zhrniem to asi tak, že WC páni a dámy si vypýtali veľmi málo za sústo, ktoré chcú spapať.

 

Takto sa kradne potichu, pomaly, zákerne a legálne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?