Príživníci na stavbách diaľnic, 2,9 mil. € za 4 mzdové účtovníčky

Autor: Oldřich Kovář | 18.8.2012 o 16:52 | (upravené 18.8.2012 o 17:18) Karma článku: 13,68 | Prečítané:  2841x

Dnes som mal možnosť porozprávať sa s človekom, ktorý sa motá okolo výstavby diaľnic na Slovensku. Bol som znechutený akým spôsobom sú robotníci oberaní o časť mzdy sprostredkovateľmi práce (spoločnosťami personálneho lízingu)  pre hlavných hráčov výstavby diaľnic ako sú Skanska, Doprastav a Váhostav. Smutné je že chlapi, ktorí skutočne drú denno-denne na stavbe diaľnic by mohli mať vyšší ročný plat o 3 572 € ((2,9 mil. € - 73 488) €/800), ak by si stavebné spoločnosti spracovávali mzdovú agendu interne a neživili by vyvolené spoločnosti personálneho lízingu.

V dnešnej dobe ak sa chcete zamestnať ako robotník pri výstavbe diaľnic, tak spoločnosti ako Skanska, Doprastav alebo Váhostav (ďalej stavebné spoločnosti), Vás nezamestnajú na priamo do kmeňového stavu zamestnancov, ale cez spoločnosti, ktoré poskytujú personálny lízing. Cez jednu spoločnosť personálneho lízingu  je zamestnaných od 400 do 800 robotníkov. Tieto spoločnosti majú jedného vlastníka, ktorý má jednu alebo dve administratívne pre spracovanie mzdovej agendy. Robotníkom poskytuje montérky a dopravu k miestu stavby. Doprava sa fakturuje osobitne. Na výstavbe diaľnice sa pracuje 30 dní do mesiaca. Zatiaľ by som tento model vyzerá ok, ale zarazila ma ekonomika vzťahu medzi robotníkom a personálnou agentúrou.

 

Stavebné spoločnosti platia spoločnostiam personálneho lízingu za hodinu práce robotníka 6,25 € brutto mzdu. Väčšina robotníkom dostáva vraj 3 € čistej mzdy za hodinu. To znamená, že rozdiel 3,25 € zahŕňa zisk lízingovej spoločnosti, daň z príjmu zamestnanca  a odvody za zamestnanca a zamestnávateľa. V tabuľke som uviedol prepočet príspevku v € na pokrytie nákladov spoločnosti personálneho lízingu. Tieto predstavujú hlavne mzdu jednej alebo dvoch administratívnych pracovníčok, plus náklady na papier, tlač, mzdový softvér, telefónny plus odmenu konateľa a vlastníka. Táto suma na pokrytie nákladov predstavuje 2,9 mil. €.

 

V realite, ak nechcete preťažiť mzdovú účtovníčku, na spracovanie mzdovej agendy 800 robotníkov by ste potrebovali 4 mzdové účtovníčky.  Ak má mzdová účtovníčka hrubú mesačnú mzdu 800 €, tak celkové mzdové náklady zamestnávateľa by  boli na ňu  1 081 €. Celkové ročné náklady za 4 mzdové účtovníčky by boli 51 888 € (1 081 € x 4 x 12). 1 licencia na spracovanie mzdy v mzdovom softvéri spoločnosti Kros stojí 15 €, tak pre 800 robotníkov by to prestavovalo sumu 12 000 €. Ak by boli celková administratívne náklady (papier, obálka, mzdový list, hlásenia do zdravotnej a Sociálnej poisťovne) na spracovanie 1 mzdy za mesiac za jedného robotníka približne 1 €, tak celková suma za rok by predstavovala 9 600 €. Celkové náklady na spracovanie mzdovej agendy 800 robotníkov by v súkromnej spoločnosti stálo približne 73 488 €.

 Mne to vychádza tak, že stavebné spoločnosti platia za 4 mzdové účtovníčky za rok 2,9 mil. €. V mzde týchto 4 mzdových účtovníčiek je skrytá aj štedrá provízia pre vyvolených. Tým, že sú projekty stavby diaľnic financované z verejných zdrojov, tak máme v tomto prípade 4 najdrahšie mzdové účtovníčky na svete.

Urobil som prepočet ako sú tvrdo pracujúci chlapi na stavbách diaľnic ukracovaní určitými jednotlivcami.

Tabuľka s výpočtami.

Počet pracovných hodín jedného robotníka za mesiac 200
Čistá mzda v € za mesiac (ak je čistá hodinová mzda 3 €) 600
Hrubá mesačná mzda v € (dopočítaná z čistej mzdy) 774
Odvody zamestávateľa za zamestnanca za 1 mesiac v € pri čistej mzde 600 €. 272
Hrubá hodinová mzda v € 3,87
Odvody zamestávateľ za hodinu v € 1,36
Náklady na 1 hodinu práce lízingovej spoločnosti v € 5,23
Rozdiel na medzi platbou stavebnej spoločnosti a nákladmi lízingovej spoločnsti v € na 1 hodinu - A 1,02
Počet fakturovaných hodín lízingovou spoločnosťou za 800 robotníkov za mesiac - B 240 000
Mesačný príspevok na náklady chodu spoločnosti personálneho lízingu za 800 robotníkov, po odpočítaní celkových mzdových nákladov za robotníkov €- AxB 244 284
Ročný príspevok na náklady chodu spoločnosti personálneho lízingu za 800 robotníkov, po odpočítaní celkových mzdových nákladov za robotníkov v €- A x B x 12 2 931 408

 

Pán istôt by sa mal pozrieť aj na tento stav, lebo tí najchudobnejší sú zdieraní a okrádaní.

 Podnet som posunul môjmu kolegovi riaditeľovi interného auditu spoločnosti Skanska na prešetrenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?