Pozor na systém parkovania na budapeštianskych letiskách

Autor: Oldřich Kovář | 29.8.2012 o 10:23 | (upravené 29.8.2012 o 21:29) Karma článku: 10,90 | Prečítané:  7500x

Krajinu ktorá má ekonomické problémy spoznáte podľa toho, že na každom rohu sa Vás každý pokúša odierať o peniaze. Mnohokrát úspešne. Na letisku v Budapešti na Terminále 2 to dotiahli do dokonalosti.

Keď prichádzate na budapeštianske letisko a autom chcete zaparkovať, vysadiť pasažiera a okamžite odísť, nevyhnete sa poplatku za parkovanie. Toto je prvé letisko, kde som takýto systém videl. Reč ani nie je o parkovaní, ale len o zastavení, vystúpení pasažierov z auta a vyložení si batožiny. Potom auto okamžite odchádza.

Kolegovia z Budapešti to vymysleli dobre. Na parkovisko vchádzate cez príjazdovú rampu, kde dostanete kartičku s časom vstupu do zóny pre vyloženie pasažierov. Na tabuly je napísané že od 0 do 30 minút budete platiť od 2 000 HUF do 3 000 HUF. Tým že neviem po maďarsky, tak poznámku ak stihnete odísť do 5 minút cez rampu pri výjazde z parkoviska tak je parkovná sadzba nula, som nezaregistroval.

Túto poznámku zjavne prehliadali aj šoféri, lebo pri bankomate stáli všetci šoféri, ktorí tesne pred nami priviezli a vyložili pasažierov. Samozrejme aj ja som chcel zaplatiť parkovné. V rade som stál približne 3 minúty. Problém bol, že parkovné je možné zaplatiť len v maďarských forintoch (ďalej len forinty). Platba kartou nebola možná, čo je napríklad vo Viedni štandardné riešenie za platenie parkovného. Zahraničný šoféri predo mnou zistili, že nemajú potrebnú hotovosť vo forintoch a museli si ju ísť vybrať do bankomatu alebo zmeniť do zmenárne.

Rad sa následne tvoril pred bankomatom,  zmenárňou a potom opäť pred jediným automatom na platenie parkovného. Tých 5 minút za voľné parkovanie, jednoducho nebolo možné stihnúť. Taká banalita ako zaplatenie parkovného mi zabrala 15 minút.

Tým že som nemal pri sebe forinty, bol som nútený vybrať z bankomatu hotovosť 5 000 HUF. Bankomat my oznámil, že ma zinkasuje poplatok za výber 2 EUR a zároveň mi ponúkol možnosť či akceptujem bankou stanovený kurz 255 HUF za 1 EUR, ktorý bol v tom dni o 10 % nižší ako stred kurzu uvádzaného Národnou bankou Slovenska. Na výber som moc možností nemal, lebo som v priestoroch letiska našiel len jeden bankomat. Tak som zaplatil.

Ak máte cestu na budapeštianske letiská zoberte so sebou forinty v hotovosti, aby Vás na mieste neošklbali o čas, poplatky za výber z bankomatu a neznechutili nevýhodným výmenným kurzom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?